Oral-B Clic Manual Toothbrush w/Magnetic Brush Holder
or 4 payments of $8.75 with
Learn more
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other KG Electronic Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Oral-B Clic Manual Toothbrush w/Magnetic Brush Holder:
Oral-B Clic is a revolutionary manual toothbrush that combines modern design with leading dental expertise to elevate your brushing experience. The replaceable brush head enables reduced plastic use.
- Next Gen criss-cross bristles feature x-filament technology, providing an exceptional cleaning experience
- Oral-B Clic features a replaceable brushhead so that it uses up to 60% less plastic over two years. Uses 60% less plastic over two years vs. regular manual toothbrush changed every 3 months as per dentist recommendation
- The sleek magnetic holder is perfectly designed for your bathroom wall for hygienic storage of your brush
- The handle is beautifully designed and durable, made out of a unique composite material, largely based on natural minerals and perfectly balanced for a comfortable hold.
Approx Dimensions of Packaging: 22 x 6 x 6cm
Includes:
1 x Oral-B Clic Manual Toothbrush w/Magnetic Brush Holder
(62970)
| Model # | 62970 |
| Barcode # | 300410106768 |
| Brand | ORAL B |
| Shipping Weight | 0.1400kg |
| Shipping Width | 0.220m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.060m |
| Shipping Cubic | 0.000762000m3 |
| Type | Regular Toothbrush |
