Anker PowerCore III 10,000mAh Fast & Slim Power Bank Portable Charger Black
or 4 payments of $26.75 with
Learn more
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other KG Electronic Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Anker 10,000mAh Fast & Slim Power Bank Portable Charger Black
Anker Portable Charger, PowerCore Slim 10000 Power Bank, 10000mAh Battery Pack, High-Speed PowerIQ Charging Technology for iPhone, Samsung Galaxy, and More
Key Features
- Quality Throughout: Built adventure-tier touch with superior durability and scratch resistance, PowerCore III 10000 is premium both inside and out.
- Slim Size, Big Power: One of the slimmest and lightest 10,000mAh portable chargers on the market. Provides 2.3 charges for iPhone 12, 1.6 charges for Galaxy S20 and 1.2 charges for iPad mini 5.
- Versatile Charging: Anker's exclusive PowerIQ and VoltageBoost technology combine to detect and deliver a tailored charge up to 12W, while the trickle-charging mode is the best way to charge low-power devices.
- Superior Safety: Anker's comprehensive MultiProtect safety system includes overcharge protection, short circuit protection, temperature control, and more
- 2 x USB-A Charging Ports
Specifications
Capacity: 10000mah
Input: 5V/2A
Output: 5V/2.4A
Dimensions Approx.
10 x 4 x 2cm - Product Size
Includes
1 x PowerCore III 10000 portable charger
1 x USB-A to USB-C cable
1 x Travel pouch
(A1247H11)
This item comes with a 12 months warranty
| Model # | A1247H11 |
| Barcode # | 194644075385 |
| Brand | ANKER |
| Shipping Weight | 0.3400kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.040m |
| Shipping Length | 0.130m |
| Shipping Cubic | 0.000910000m3 |
| Type | Power Bank |
