4pc Esschert Design Children's Watering Can Pretend Play Gardening Toy 1.45L
or 4 payments of $34.25 with
Learn more
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other KG Electronic Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
4pc Esschert Design Children's Watering Can Pretend Play Gardening Toy 1.45L
Esschert Design Children's Watering Can - Set of 4 encourage your little ones to explore the great outdoors and let their imaginations flourish with the help of this bright and cheerful watering can. It's the perfect size for kids to use while playing in the garden, and it will provide endless entertainment and education.
Crafted from sturdy iron, this watering can is built to withstand the rigors of outdoor play and everyday use. The top and side handles make it easy for small hands to hold and pour, and the large opening allows for easy filling. Measuring 30.6 x 13.7 x 16.9cm, this watering can is just the right size for little gardeners and has a volume of 1.45L.
Whether you're looking for a great gift for a child who loves spending time in the garden or you want to encourage your own kids to get outside and explore, this watering can is sure to be a hit.
Set of 4
Dimensions:30.6 x 13.7 x 16.9cm
Volume:1.45L
Materials:Iron
Includes:
1 x 4pc Watering Can
(KG44)
12 Months
| Model # | KG44 |
| Barcode # | 8714982021503 |
| Brand | ESSCHERT DESIGN |
| Shipping Weight | 1.9000kg |
| Shipping Width | 0.410m |
| Shipping Height | 0.320m |
| Shipping Length | 0.360m |
| Shipping Cubic | 0.007378000m3 |
| Type | Children's Watering Can |
