Calvin Klein Sheer Beauty Womens Fragrance 100ml Eau De Toilette
or 4 payments of $18.75 with
Learn more
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other KG Electronic Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Calvin Klein Sheer Beauty 100ml EDT
A refreshing approach to alluring style, Sheer Beauty for Women Eau de Toilette is a scintillating fragrance for women who shine from within. Laced with peach bellini accord and pink lily.
Scintillating and sexy. Calvin Klein Sheer Beauty Eau de Toilette is a fragrance that complements a woman's natural beauty. A sparkling scent that evokes the softness of bare skin, gently framed with delicate laces and silk. Femininity and strength, perfectly married in one magnificent image. Carefree and confident, peach bellini accord takes center stage with pink lily adding grace and an additional touch of femininity. Red berry extract and bergamot interlace the top notes with a heart of jasmine and peony. Enveloped with a warm base of musks, sandalwood, and vanilla blossom. The image of a woman who knows herself and has a unique style. Sheer Beauty is a fragrance that builds on inner allure and draws together a rounded statement of immaculate elegance.
Key Features:
Size: 100 ML
Fragrance: Floral
Scent: Naturally sexy, a scent that exudes confidence and complements a woman's natural radiant beauty.
Ingredients:
INGREDIENTS: ALCOHOL DENAT., AQUA/WATER/EAU, PARFUM/FRAGRANCE, LIMONENE, LINALOOL, ETHYLHEXYL METHOXYCINNAMATE, BUTYLPHENYL METHYLPROPIONAL, BENZOPHENONE-3, ETHYLHEXYL SALICYLATE, CITRONELLOL, BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE, HEXYL CINNAMAL, CITRAL, AMYL CINNAMAL, GERANIOL, BHT, ACRYLATES/OCTYLACRYLAMIDE COPOLYMER, HYDROLYZED JOJOBA ESTERS.
Dimensions Approx:
100ML
Includes:
1 x Calvin Klein Sheer Beauty 100ml EDT
Disclaimers:
Note: This item will be transported to the buyer in compliance with Australia Post’s Dangerous and Prohibited Goods & Packaging policies and Hazardous Materials policy.
(306134)
Standard Consumer Warranty
| Model # | 306134 |
| Barcode # | 3607342306134 |
| Brand | CALVIN KLEIN |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000686000m3 |
| Type | Perfume |
