LensPen SensorKlear Loupe Kit DSLR Camera Sensor Cleaner - Black
or 4 payments of $29.25 with
Learn more
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other KG Electronic Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
LensPen SensorKlear Loupe Kit DSLR Camera Sensor Cleaner - Black
Trusted by NASA for use on the International Space Station, the new SensorKlear Loupe Kit contains everything a photographer needs to keep their own DSLR camera sensor free from dust and to make sure that all photos come out clear and spotless.
The SensorKlear Loupe Kit for DSLR Cameras includes:
SensorKlear Loupe to detect dust or particles on the sensor surface
LensPen Hurricane Blower to remove any dry dust or particles
SensorKlear II pen to remove those dreaded particles of sticky dust
Batteries are included
The unique design of SensorKlear Loupe and SensorKlear II allows you to see and clean at the same time – your sensor will love you!.
Includes:
1 x Lens Cleaner
(600044)
12 Months
| Model # | 600044 |
| Barcode # | 776293035011 |
| Brand | LENSPEN |
| Shipping Weight | 0.3500kg |
| Shipping Width | 0.220m |
| Shipping Height | 0.070m |
| Shipping Length | 0.220m |
| Shipping Cubic | 0.003236000m3 |
| Type | Lens Pen |
