Cygnett CarPower 65W USC-C PD Laptop Super Fast Car Charger Black
or 4 payments of $13.75 with
Learn more
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other KG Electronic Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Cygnett CarPower 65W USC-C PD Laptop Super Fast Car Charger Black
This compact 65W USB-C PD car charger is your go-to for charging any of your devices on-the-go. Whether you're getting away or on your daily commute, efficiently power up your phone, tablet, or laptop.Features
- 65W optimal charging for iPhone
- Provides super-fast charging for Android phones
- Safe and reliable charging
Specifications
- Output:
- USB-C PD Output:
- 5V=3A (15.0W)
- 9V=3A (27.0W)
- 15V=3A (45.0W)
- 20V=3.25A (65.0W)
- Total Output: 65W Max
- Car Charger Input: DC 12-24V, 3.0A Max
Includes:
1 x USB-C Laptop Car Charger
(CY4708CYCCH)
Standard Consumer Warranty
| Model # | CY4708CYCCH |
| Barcode # | 0848116041445 |
| Brand | CYGNETT |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000661000m3 |
