Supacore Men's Coretech Compression Injury Recovery Support Leggings XXL
or 4 payments of $44.75 with
Learn more
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other KG Electronic Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Supacore Men's Coretech Compression Injury Recovery Support Leggings XXL
Why choose Coretech Mens Recovery Leggings?
If you have osteitis pubis, groin, hip or hamstring injury, or a related condition caused by pelvic instability you will benefit from these Coretech leggings. Coretechleggings compression core support have been approved and are endorsed by the Australian Chiropractors Association.
Why are Coretech leggings different to other compression leggings?
Patented waistband technology built in (knitted) sacroiliac joint belt to provide compression to the pelvis and core. Medical grade compression level ensuring improved blood flow to the muscles. Seamless knitting technology for comfort, longevity and less waste during the production process. Ribtech body mapped ribbing over glutes , hamstring, hip ,tensor fasciae latae and quadriceps providing micro massaging (mimicking kinesiology).
When should you wear them for best benefit?
You should wear Supacore Coretech shorts during training and competition, and post-training for anywhere between 2 - 24 hours.
Who uses Coretech?
In our experience athletes who play sports which involve twisting, turning, kicking, and a sudden change of pace seem to be the majority of users. Particularly: Football (all codes), hockey, gymnastics, ballet, skiing, snowboarding.
ARTG Number: 372670
Dimensions Approx:
18 x 30 x 3 cm (Packaging)
Refer to size guide for sizing
Includes:
1 x Supacore Men's Coretech Compression Injury Recovery Support Leggings
(SC-MSL14665-05XXL)
12 Month Warranty
| Model # | SC -MSL14665-05XXL |
| Barcode # | 792105423500 |
| Brand | SUPACORE |
| Shipping Weight | 0.3200kg |
| Shipping Width | 0.180m |
| Shipping Height | 0.030m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.001620000m3 |
| Type | Leggings |
