Jabra Corded Biz 2300 UC Mono USB-A Headset
or 4 payments of $55.50 with
Learn more
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other KG Electronic Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Jabra Cordedbiz 2300 Uc Mono USB-A Headset
The Jabra Biz 2300 is a lightweight corded headset for those who want excellent sound quality and both mono and duo variants.
Extremely lightweight and unobtrusive design means lowered agent fatigue and more productive calls.
- Weighs just 49 grams in the mono version and just 68 grams in duo
- Adjustable headband and microphone boom-arm lets you find the perfect fit
- Control unit lets you change volume, mute your calls and more
- PeakStop™ technology removes sudden loud sounds or tones before they reach your ears: Any sound above 118 dB is filtered out before it reaches the agent.
Includes
1 x Jabra Cordedbiz 2300 Uc Mono USB-A Headset
(2393-829-109)
This item comes with a 12 months warranty
Audio - Mono
Connectivity - USB-A
Platform - Unified communications
| Model # | 2393-829-109 |
| Barcode # | 5706991016482 |
| Brand | JABRA |
| Shipping Weight | 0.1700kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.070m |
| Shipping Length | 0.190m |
| Shipping Cubic | 0.001929000m3 |
| Type | Ear-Pad (On the Ear) |
