Microsoft Surface Laptop/PC Docking Station 2 199W 4K
or 4 payments of $79.75 with
Learn more
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other KG Electronic Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Bring more power to your laptop
Surface Dock 2 turns your Surface into a powerful desktop PC. It can charge nearly every Surface device. And next-gen USB-C 1 ports provide faster charging, faster data transfers and support for dual 4K monitors at 60 Hz.
Next-gen ports for next-gen performance
Two front-facing USB-C®1 ports provide faster charging and faster data transfers. Two rear-facing USB-C®1 ports are video enabled to support dual 4K monitors at 60 Hz.
Keep it powered up
The 199 W power supply is strong enough to charge the new Surface Book 3 and nearly every other Surface device under full load.
Compatibility
- Surface Pro 7+
- Surface Pro 8
- Surface Laptop Studio
- Surface Laptop 4
- Surface Laptop 5
- Surface Book 3 (13.5" & 15")
- Surface Laptop 3
- Surface Pro 7
- Surface Pro 9
- Surface Pro 9 with 5G
Supports dual 4k monitors at 30Hz:
- Surface Go 3
- Surface Laptop Go
- Surface Book 2
- Surface Laptop 2
- Surface Laptop
- Surface Pro X
- Surface Pro 6
- Surface Pro (5th Gen)
- Surface Go 2
- Surface Go
Connections
- 199 W power supply
- Supports dual 4K at 60 Hz
- Surface Connect cable (80 cm)
- 2 front-facing USB-C® (10 Gbps) (15 W)
- 2 rear-facing USB-C® (10 Gbps) video display enabled (7.5 W)
- 2 rear-facing USB-A 3.2 (10 Gbps) (7.5 W) 3.5 mm in/out audio jack
- 1 gigabit Ethernet
- Security lock support (Kensington compatible)
Dimensions Approx: 130x70x30mm
Includes:
1x Microsoft Surface Dock 2
(MI-1917)
| Model # | MI-1917 |
| Barcode # | 889842636529 |
| Brand | MICROSOFT |
| Shipping Weight | 1.5400kg |
| Shipping Width | 0.290m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.002707000m3 |
| Type | Docking Station |
