PowerShield 42cm Centurion 3000VA/15A 12VA UPS True On-Line Tower
or 4 payments of $723.75 with
Learn more
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other KG Electronic Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
The PowerShield Centurion UPS provides a permanent backup power solution for sensitive devices such as medical equipment and internet routers.
Use Power Shield Centurion to protect:
Features:
-
Servers
-
Critical power applications
-
Items in remote areas (over 30 kms outside of city grid)
-
Where light to heavy industrial equipment is utilised
-
Where generators are present
-
Applications that require remote connectivity
-
True Online Double Conversion
-
Wide input voltage range
-
Input power factor correction 0.98
-
50Hz/60Hz frequency converter mode
-
Programmable power outlets
Includes:
-
1x PowerShield Centurion 3000VA True On-Line Tower UPS
(UPPS-CE3000VA)
Standard Consumer Warranty
-
Colour: Black
-
Unit Weight: 28 kg
-
Unit Dimensions: 19.0 x 42.5 x 33.5 cm
| Model # | UPPS-CE3000VA |
| Barcode # | 9346909000217 |
| Brand | POWERSHIELD |
| Shipping Weight | 29.3200kg |
| Shipping Width | 0.560m |
| Shipping Height | 0.460m |
| Shipping Length | 0.320m |
| Shipping Cubic | 0.082726000m3 |
| Type | Desktop/Freestanding UPS |
