6PK Carex 2h Protection Antibacterial Liquid Hand Wash Aloe Vera 500ml
or 4 payments of $10.50 with
Learn more
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other KG Electronic Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Experience effective hand hygiene with the Carex 500ml Hand Wash Antibacterial Aloe Vera. Designed to clean and care for your skin, this hand wash combines antibacterial protection with the soothing properties of aloe vera, leaving your hands soft and smooth.
Key Features:
- Antibacterial Protection: Kills 99.9 percent of bacteria with every wash
- Skin Care: Contains natural moisturisers and aloe vera for soft and smooth hands
- Long-lasting Effect: Provides up to two hours of skin's natural antibacterial defence after washing
- Dermatologically Approved: Vegan and accredited by the Skin Health Alliance
Specifications:
- Brand: CAREX
- Product Name: Carex 500ml Hand Wash Antibacterial Aloe Vera
- Type: Liquid Hand Wash
- Protection Duration: Up to 2 hours
- Protection Level: Kills 99.9% of bacteria
- Formulation: Antibacterial with aloe vera and natural moisturisers
- Vegan: Yes
- Accreditation: Dermatologically tested by the Skin Health Alliance
Includes:
6 x Hand Wash
(CHW-513145_6PK)
| Model # | CHW-513145_6PK |
| Barcode # | 5000101513152 |
| Brand | CAREX |
| Shipping Weight | 3.3600kg |
| Shipping Width | 0.180m |
| Shipping Height | 0.090m |
| Shipping Length | 0.360m |
| Type | Single Hand Wash |
