Jupio Li-Ion 7.4V 1200mAh Rechargeable Battery For Nikon EN-EL14A Ultra
or 4 payments of $27.25 with
Learn more
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other KG Electronic Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Jupio Li-Ion 7.4V 1200mAh Rechargeable Battery For Nikon EN-EL14A Ultra
Compatible with: Nikon Coolpix P7000, Coolpix P7100 , Coolpix P7800 , Df body, D3100, D3200, D3300, D5100, D5200, D5300, D5500, D5600. Jupio was founded in 2006.
Features:
Battery Chemistry:
lithium_ion
Battery Included:
Yes
Capacity - mAh:
1200
Includes Rechargeable Battery:
Yes
Lithium Content (g):
0.36
Weight:
0.11lb / 0.05kg
Voltage:
7.4
Watt Hours:
9
Battery Charge Time:
JDC2007: 100 minutes
Dimensions Approx:
16 x 10 x 3 cm
Includes:
1 x Jupio Li-Ion 7.4V 1200mAh Rechargeable Battery For Nikon EN-EL14A Ultra
(CNI0102V4)
Standard Consumer Warranty
| Model # | CNI0102V4 |
| Barcode # | 8718503026800 |
| Brand | JUPIO |
| Artist / Author | N/A |
| Shipping Weight | 0.1500kg |
| Shipping Width | 0.160m |
| Shipping Height | 0.030m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000480000m3 |
| Type | Camera Battery |
