PlanToys Pull & Grasp Wooden Sensory Kids Fidget Toy 9m+
or 4 payments of $9.75 with
Learn more
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other KG Electronic Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
PlanToys Pull & Grasp Wooden Sensory Kids Fidget Toy 9m+
This toy is designed to boost fine motor skills as babies learn to grasp and pull the balls, strengthening their hand and finger muscles. Interactive play promotes hand-eye coordination as babies visually track and manipulate each ball. As they pull and watch the balls bounce back, they begin to grasp cause and effect, building the foundation for problem-solving skills. The smooth, colorful surface stimulates sensory exploration, engaging infants' curiosity and supporting new skill development through play.
Recommended Age Range: 9 Months+
Includes:
1 x Sensory Toy
(PT5297)
12 Months
| Model # | PT5297 |
| Barcode # | 8854740052971 |
| Brand | PLAN TOYS |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.000050000m3 |
| Type | Fidget Toy |
