Popular Playthings Magnetic Bake & Play Cupcakes Set Pretend Toy Kids 3y+
or 4 payments of $12.25 with
Learn more
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other KG Electronic Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Popular Playthings Magnetic Bake & Play Cupcakes Set Pretend Toy Kids 3y+
Magnetic Bake & Play Cupcakes by Popular Playthings
A rainbow of delicious flavours unlock the imagination and creativity in this Bake & Play. Encourages colour recognition, fine motor development, language development, and creative expression.
Magnetic Cupcake Fun: Scoop and stack fun flavours with this magnetic cupcake toy set! Includes 6 frosting tops, 6 cupcakes, 6 colourful cups, and 2 magnetic tongs for endless pretend play.
Pretend Play Kitchen Toy: Encourage imaginative play with this toy food set. Kids will love pretending to run their own bakery, making it a great tool for creativity and role-playing.
Safe & Durable: Designed for little hands, our play sets are made from durable, high-quality materials. The magnetic cupcakes are easy to assemble and built to last.
Learn & Play: Great for toddler kitchens, this play cupcake bake set is a sweet addition to any play kitchen food collection, offering realistic and engaging fun while enhancing fine motor skills.
For Little Hands: This fake food set is a fun way to introduce toddlers 3+ years old to kitchen play. The magnet cupcake toy helps develop fine motor skills as children scoop and stack flavors.
Includes:
- 6 Frosting tops
- 6 different cupcakes
- 6 different cups
- 2 tongs
- 1 baking pan
For ages 3 - 7 years
Includes:
1 x Pretend Play Toy
(LL64005)
12 Months
| Model # | LL64005 |
| Barcode # | 755828640050 |
| Brand | POPULAR PLAYTHINGS |
| Shipping Weight | 0.9100kg |
| Shipping Width | 0.250m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.360m |
| Shipping Cubic | 0.007791000m3 |
| Type | Pretend Kitchen |
