500 Piece Ravensburger Fruits & Vegetables Circle Jigsaw Puzzle Adults
or 4 payments of $8.75 with
Learn more
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other KG Electronic Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
500 Piece Ravensburger Fruits & Vegetables Circle Jigsaw Puzzle Adults
Fill your plate with colorful brain food in our “Fruits and Vegetables” puzzle!
Please your puzzle palate with this fresh variety of vibrant “Fruits and Vegetables” that look good enough to eat! Enjoy piecing together papayas and pineapple, carrots and cabbage, pomegranate and peppers and other mouth-watering deliciousness. Worked in the round, this circle-shaped puzzle cuts the corners but not the exceptional puzzle experience you’ve come to rely on from Ravensburger. Makes a great gift for your favorite foodie or vegan, or anyone up for a unique puzzle challenge!
This 500-piece jigsaw puzzle combines captivating imagery with clean-cut pieces and Ravensburger’s perfect interlocking fit for a most pleasurable puzzling experience! Our puzzles are crafted with an exclusive, extra-thick cardboard backing along with our superior, linen-structured paper, so the printed image is vibrant, crisp, and glare-free. Create memorable moments with Ravensburger premium puzzles!
About the Artist:
Sonia Cavallini is a watercolor artist with a Master's degree in art history. This illustration was first developed in pencil, then colorized with paint. Final touches were added using digital software to create a beautiful and colorful basket of fruit and vegetables.
Fun for ages 12 and up! Measures approximately 20.5 inches (52 cm) in diameter when completed.
Key Features
Dimensions Approx.
26.5 x 26.5 x 5.5cm - Product Size
Includes
1 x 500 Piece Ravensburger Fruits & Vegetables Circle Jigsaw Puzzle Adults
Please note packaging may vary and is subject to change without notice.
(RB17169-9)
Standard Consumer Warranty
| Model # | RB17169-9 |
| Barcode # | 4005556171699 |
| Brand | RAVENSBURGER |
| Shipping Weight | 0.5200kg |
| Shipping Width | 0.270m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.270m |
| Shipping Cubic | 0.003862000m3 |
| Type | Jigsaw |
