Schleich 8.7'' Concavenator Dinosaur Action Figure Kids Toy 4-12y
or 4 payments of $11.24 with
Learn more
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other KG Electronic Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Schleich 8.7'' Concavenator Dinosaur Action Figure Kids Toy 4-12y
It looks a bit poisonous, the Concavenator. That's probably because of its yellow-green lizard skin and the fiery red hump on its back. I wonder if it has a purpose other than scaring people. It's certainly impressive. The prehistoric giant's height of six meters also commands respect. But if you mess with it, you'll soon realize that the Concavenator isn't in the mood for fun: its powerful jaws open and close menacingly as it exposes his razor-sharp teeth. Time to head for the hills!Includes:
1 x Toy Set
CAUTION: Choking hazard. Small parts. Some toys may not be suitable for children under three (3) years. Parents exercise caution.
(SC15041)
Standard Consumer Warranty
| Model # | SC15041 |
| Barcode # | 4059433848280 |
| Brand | SCHLEICH |
| Shipping Weight | 0.0800kg |
| Shipping Width | 0.060m |
| Shipping Height | 0.090m |
| Shipping Length | 0.220m |
| Shipping Cubic | 0.001148000m3 |
| Type | Action Figure |
