Marvel Comics Wolverine: Ronin Premium Format Figure
or 4 payments of $374.75 with
Learn more
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other KG Electronic Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Sideshow Collectibles Marvel Comics Wolverine: Ronin Premium Format Figure
Y-you must be the ronin - who cannot die. Why, and I thought you were just a myth.
Sideshow presents the Wolverine: Ronin Premium Format Figure, a dynamic Marvel Comics collectible paying tribute to the mutant 's storied connection to Japan.
The Wolverine: Ronin Premium Format Figure measures 24.25 tall and 17.3 wide as Logan cuts a furious swathe through a cloud of clandestine spirit warriors. Their ghostly blue forms curl all around him in a unique forced perspective base that features a traditional Japanese temple backdrop. Wolverine wields the legendary Muramasa Blade in one hand, unsheathing his Adamantium claws with the other hand.
The Wolverine: Ronin Premium Format Figure features a mixed media costume application, consisting of patterned fabric pants and a red fabric belt paired with colorful sculpted samurai armor. The wandering swordsman has been struck by numerous arrows lodged in his arms as he slashes apart his foes. From the topknot on his portrait to the woven bottoms of his boots, this ornate, ornery hero makes a uniquely detailed addition to any X-Men statue display.A drifter no more! Hire his blade and bring home the Wolverine: Ronin Premium Format Figure for your Marvel collection today.
Includes:
1 x Figure
(SID300823)
12 Months
| Model # | SID300823 |
| Barcode # | 747720252301 |
| Brand | MARVEL COMICS |
| Shipping Weight | 14.0000kg |
| Shipping Width | 0.620m |
| Shipping Height | 0.440m |
| Shipping Length | 0.450m |
| Shipping Cubic | 0.120339000m3 |
| Type | Action Figure Collection |
