Siku Manitou Telehandler Construction Vehicle 1:50 Scale 195mm Kids Toy 3y+
or 4 payments of $14.25 with
Learn more
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other KG Electronic Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Siku Manitou Telehandler 1:50 Scale 3y+
Siku is renowned for their realistic replica vehicles. Each die-cast model is made to exacting standards and exceptional quality, and feature realistic detailing. The MHT 10230 telehandler is the newest model from Manitou, and is a real big player on the building site. The very large original machine has a very strong presence as a SIKU model. The movable loading arm with pallet fork can be telescoped in order to transport the materials at greater heights. In addition, the model is equipped with a trailer coupling, and is provided with a pallet as an accessory. Ages 3+ years
Key Features:
- Realistic replica vehicles
- Exacting standards and exceptional quality
- Movable loading arm with pallet fork and telescoping feature
Dimensions Approx:
22.5 x 11.5 x 6.5 cm
Includes:
1 x Siku Manitou Telehandler 1:50 Scale 3y+
Disclaimers:
Please Note: Suitable for Children 3y+
(SI3507)
Standard Consumer Warranty
| Model # | SI3507 |
| Barcode # | 4006874035076 |
| Brand | SIKU |
| Shipping Weight | 0.2100kg |
| Shipping Width | 0.230m |
| Shipping Height | 0.070m |
| Shipping Length | 0.120m |
| Shipping Cubic | 0.001682000m3 |
